Blog

Taşlarla Oyun

Merhaba Çocuklar,
Ben Nedim Abi. İşim çocukların oyun oynayacağı alanları, oyun materyalleri ve oynama kültürlerini geliştirmek. Kısaca oyun koçu da diyebiliriz. Bu sayfalardan da size keyifle oynayabileceğiniz oyun tarifleri yapacağım. 
 
Taşlarla Neler Oynayabiliriz?
 
Birinci oyunumuzun ismi “bom”. Bu oyunu iki veya daha fazla kişi oynayabilirsiniz. Oyunu oynamak için onbeş-yirmi adet taş toplayın. Taşlar en küçük zeytin, en büyük de ceviz büyüklüğünde olabilir. 
 
Oyunun tarifi: Taşları oyun alanına gelişigüzel atın. Eğer oyunu iki kişi oynayacaksa sayışarak ilk kimin ebe olacağını belirleyin. Aklınızdan bir taşı seçin. Karşınızdaki oyuncu sıra ile taşları almaya başlasın. Bir iki üç dört. Aldığı taş sizin aklınızdan tuttuğunuz taş olduğunda bom diye bağırın. Oyunu en çok kim taş toplarsa o kazanır. Bu oyunu daha fazla sayıda taşla ve birden fazla oyuncuya da oynatarak oynayabilirsiniz.
 
Taşlarla oynayabileceğiniz ikinci oyunumuzun ismi “hangisinin yeri değişti?”. Bu oyunu da iki ya da daha fazla kişi ile oynayabilirsiniz. Oyuna on taşla başlayıp daha sonraki aşamalarda taş ekleyerek zorlaştırabilirsiniz. 
 
Oyunun tarifi: Taşları oyun alanına gelişigüzel atın. Ebe olan kişi taşların yerini inceledikten sonra oyun alanına arkasını döner. Diğer oyuncu bir taşı bir kalem boyu yer değiştirir. Ebe değişen taşı bulmaya çalışır. Her aşamada taş sayısı arttırılıp, değişim için gerekli aralığın boyu kısalabilir. Kalabalık halde oynanırken taşın değişen yerini ilk bulan puan kazanır şeklinde de oynanabilirsiniz.
 
Taşlarla oynayabileceğimiz üçüncü oyun “taşını sırayla oyun alanına koy” 
 
Oyunun tarifi: Oyunu oynayan her oyuncunun eşit sayıda taşı vardır. Her biri sıra ile oyun alanına taş koyar. Oyunun iki kuralı vardı. Birincisi, kendinden önce konulan taşların yerini değiştiremezsin. İkincisi son taş konulana kadar hiçbir şekilde diğer oyuncularla sözlü ya da sözsüz iletişime geçemezsin. Tüm taşlar konulduğunda herkes ortaya çıkan şekli neye benzettiğini söyleyebilir. Ve oyunu oynarken neler düşündüğünü, hissettiğini diğer arkadaşları ile tartışabilir.
 
Bu üç oyunun dışında taşlarla uzun bir yol yapıp içinden bozuk parayı işaret parmağınızla iterek geçirme oyunu oynayabilirsiniz. Oyun kuralını arkadaşlarınızla birlikte belirleyebilirsiniz. Taşa çarpan başa dönebilir ya da en az vuruşla yolu bitiren kazanabilir gibi. Diğer bir oyun da taşları araba, gemi ya da uçurtma şekilleri yapmak için kullanabilirsiniz. Taşlarla şekil yapma oyununu ister yarışmacı yapabilir, isterseniz taşlarınızı birleştirerek paylaşmacı oyunlar da oynayabilirsiniz.
Oyun oynamak sizin en temel hakkınız ve hakkınızı sonuna kadar arayın.
 
İyi oyunlar.
E Bültene Kayıt Ol Yeniliklerden ve indirimlerden haberdar olmak için lütfen e-bültene kayıt olunuz.